O NÁS                          

               Think outside the box...

Montérky jsou nejlepší oblek.

Michal TOMEK

Stavební nadšenec

Měl jsem být stavař- projektant, po dědovi. Na stavební průmyslovce v Hradci Králové jsem dokonce seděl ve stejné třídě, kde sedával děda o 50 let dříve. Osud mě ovšem svedl na scestí a během následného studia Stavební fakulty ČVUT jsem začal pracovat na částečný úvazek v IT firmě... a už jsem u toho zůstal. V IT oboru se pohybuji už 18 let v obchodně-manažerských pozicích a mými zákazníky jsou zejména banky. Práce v IT mě baví, navíc je dobře placená, ale přece jenom... jsem tvůrčí člověk a duší stavař. Montérky mám radši než oblek, a když už shopping, tak ve stavebninách. Našim programátorům vždycky říkám, ať jsou rádi, že má jejich práce alespoň nehmotné výstupy, ta moje nemá žádné. Strávil jsem tisíce hodin prací na stavbě. Nejen na té své, ale na nespočtu brigád a praxí, které jsem v mládí absolvoval. Pro sebe a svou rodinu jsem už postavil vše, co jsem chtěl, a navíc mi už na pozemku nezbývá místo. Proto jsem se rozhodl, že zkusím pomáhat dalším lidem plnit jejich sny, aby mohli být pyšní na to, co vybudovali. Stejně jako jsem si své stavařské sny splnil já. Začal jsem v roce 2006 stavbou rodinného domu s následnou realizací zahrady, dětského domečku a zahradního grill-house. Tou největší výzvou byla ovšem stavba rodinného wellness centra, které jsem vymyslel od první skici přes technické řešení až po komplexní návrh interiéru i exteriéru. 

Názory, aneb na čem stavím, když stavím

Občas pobuřuju, ale za svými názory si stojím

Nepořídil jsem si tepelné čerpadlo, nemám soláry na střeše a bazén jsem původně ani nechtěl. Mám rád dřevěná okna, v pokojích koberce a nechápu, proč lidé zateplují zděné novostavby. Živý plot nemám z tújí a kroutím hlavou nad plastovým lemováním trávníků. Přátelům se snažím vysvětlit, že ztracené betonové bednění není vhodné na rovné opěrné zdi a zejména všem rozmlouvám moderní dřevostavby. Varuji lidi před módou střech bez přesahů, protože ctím staletou stavařskou zásadu, že voda se má dostat co nejrychleji a co nejdál od domu. Pokaždé, když jedu přes Německo či Rakousko, obdivuji jednotný architektonický styl tamějších vesnic a po návratu do Čech si při průjezdu okolím Prahy ťukám na čelo. Jsem prostě konzervativní a věřím, že na tradici staletími prověřených materiálů a tvarů můžete vkusně a moderně navázat i dnes.

Stavět bez architekta je jako točit film bez režiséra

V naší zemi bohužel převládá názor, že peníze za architekta a projektanta jsou vyhozené z okna: "Vždyť kolik ono za to mohlo být cihel, viď, táto?" Za sebe můžu říct, že peníze za architekta, který mi v roce 2006 navrhoval dům, byly ty nejlépe investované za celou stavbu a mnohonásobně se vrátily. Určitě znáte ze svého okolí spoustu lidí, kteří postavili domy a po pár letech říkají, že by to či ono dnes udělali jinak, a za dalších pár let by nejraději stavěli znovu a konečně by všechno postavili podle svých představ. Nejspíš jsou to lidé, kteří v dobré víře koupili hotový projekt, který byl ovšem navržen pro JINOU RODINU. Dobrý architekt by samozřejmě měl být i technicky zdatný a vyznat se v používaných konstrukcích a materiálech, ale zejména musí být dobrým konzultantem a tak trochu psychologem. Musí výsledné dílo navrhnout podle "životních situací", které mohou v dané rodině nastat.

Selský rozum je nejlepší metoda

Vždycky jsem se řídil vlastním rozumem a ve všem se snažím najít smysl. To nebylo často příjemné pro dodavatelské firmy, které se mě snažily přesvědčit o různých řešeních, která byla samozřejmě velmi výhodná - pro ně. Dnes už vím, že mi selský rozum sloužil dobře. Čím jednodušší bude váš dům a čím méně technologií budete využívat, tím spokojenější budete při jeho užívání. Pro zahradní wellness domek to platí dvojnásob. S množstvím různých inteligentních technologií a vychytávek poroste exponenciálně také náročnost na údržbu a budoucí opravy. Snažím se vymýšlet taková řešení, aby vydržela bez údržby co nejdéle. A ta nejlepší řešení obvykle nebývají nejdražší. Ovšem u konstrukcí raději vše trochu předimenzuji, než abych po 5 letech rekonstruoval a litoval, že jsem šetřil na špatném místě.

Hlavně rychle a levně? Raději se do toho nepouštějte...

Chci pracovat pro ty, kteří si stavbu chtějí užít od úvodní myšlenky až po první mejdan ve vířivce. Prošel jsem si několikrát procesem od koupě pozemku, zařízení financování, shánění podkladů pro vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení přes vlastní realizaci stavby až po dodání kolaudačního rozhodnutí na katastrální úřad. Nebudu vám nic prodávat, ale poradím vám, na co si dát pozor a co považuji při výběru dodavatele za důležité. Budeme spolu mluvit, kreslit, googlovat, přemýšlet a modelovat. A pak znovu kreslit a kreslit a házet pokreslené papíry do koše. Když jsem stavěl svoje wellness, nakreslil jsem padesát různých skic, než jsem nabyl přesvědčení, že výsledek bude bez kompromisů.

Nadšení je půl úspěchu

Nejsem profík, nemám autorizaci, ani kulaté razítko. Ale proč by to mělo někomu vadit? Mám vlastní zkušenosti, pořádnou dávku entusiasmu a netradiční nápady. Když bude potřeba kulaté razítko, budete ho samozřejmě mít od toho, kdo má příslušné oprávnění. Já budu vaším architektonickým a stavebním parťákem a poradcem. Pomůžu vám vybudovat si vlastní wellness a vy budete mít pocit, že je to zejména vaše dílo. Bude-li třeba rozlousknout nějaký technický problém, obrátíme se společně na odborníka. Řada stavebníků ovšem naráží na to, že problém neumějí identifikovat a správně specifikovat. Přijde vám těžké to celé vymyslet? Souhlasím s vámi. Jednoduché to není. Nemožné ovšem také ne. Ať už jsem stavěl cokoliv, nejvíce času zabralo vždy plánování a návrhy. Vlastní realizace stojí také spoustu času a peněz, ale není složitá. Klíčové je mít vše do detailu promyšlené dříve, než se pustíte do realizace.